60 mieszkań na wynajem powstanie w Łukowie
Akt erekcyjny pod budowę bloków uroczyście podpisano i wmurowano we wtorek w Łukowie. Obecny na tej uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko podkreślił, że inwestowanie w tanie mieszkania powinno być priorytetem przede wszystkim w mniejszych miastach, które dotykają problemy wyludniania czy braku inwestycji.
„Dzisiaj stoimy jako Polska przed ważnym wyborem - albo zainwestujemy miliardy w miasta małe i średnie przez najbliższe lata, albo za 10 lat inwestować będziemy te same miliardy to, żeby te miasta wyciągać z zapaści” - powiedział Szyszko.
W Łukowie powstaną dwa 6-kondygnacyjne budynki, w każdym po 30 mieszkań. Wybudowanych zostanie łącznie 14 mieszkań jednopokojowych z kuchnią o powierzchni od 33,29 mkw. do 43,23 mkw.; 24 mieszkania dwupokojowe z kuchnią –(48,5 – 49,67 mkw.) oraz 22 mieszkania trzypokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym (58,58 – 66,24 mkw.).
Będą to mieszkania na wynajem z możliwością wykupu. Przeznaczone są dla rodzin, których dochody nie pozwalają na samodzielny zakup mieszkania na rynku komercyjnym, ale umożliwiają płacenie czynszu. Nabór chętnych na 60 mieszkań, które powstaną w Łukowie, pod koniec ubiegłego roku prowadziła gmina. Złożono w sumie 180 wniosków.
Wartość inwestycji w Łukowie to blisko 20 mln zł. Połowa tych kosztów sfinansowana będzie z kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a druga połowa z dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i partycypacji samych mieszkańców. Budowa ma zakończyć się w III kwartale 2027 r.
Budowa mieszkań w Łukowie to pierwsza z 17 inwestycji mieszkaniowych spółki SIM Lubelskie w regionie. „Zaczynamy budowę, która pokazuje, czym naprawdę może być budownictwo społeczne. To jedno z najważniejszych narzędzi, jakim dysponujemy dziś, by walczyć z kryzysem mieszkaniowym. Wierzę, że taka inwestycja jak ta w Łukowie, to przyszłość” – powiedział prezes spółki SIM Lubelskie Mariusz Wilk.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to wspólny projekt samorządów z województwa lubelskiego oraz skarbu państwa.
SIM Lubelskie to spółka non profit, co oznacza, że jej działalność nie jest nastawiona na zysk. Jej udziałowcami są Krajowy Zasób Nieruchomości oraz 17 gmin z woj. lubelskiego: Chełm, Hrubieszów, Izbica, Janów Lubelski, Krasnystaw, Kraśnik, Leśniowice, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Terespol, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Różana, Szczebrzeszyn, Niemce, Włodawa, Tomaszów Lubelski.
W tych gminach, w 17-stu lokalizacjach, samorządy przekazały działki pod budowę, a SIM lubelskie zaprojektuje i wybuduje mieszkania na wynajem. Spółka uzyskała już pozwolenia na budowę m.in. w Niemcach, Terespolu, Międzyrzecu Podlaskim, Siennicy Różanej.(PAP)
ren/ drag/
