reklama
kategoria: Miasto
31 styczeń 2024

Łuków: odkryj Polskę wschodnią

zdjęcie: Łuków: odkryj Polskę wschodnią / fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Zanurz się w uliczki, które opowiadają historię miasta królewskiego.
REKLAMA

Tego szukamy w Łukowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Łuków, pogoda Łuków, praca Łuków, Łuków24, kino Łuków, podlasie24 Łuków, kebab Łuków.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Łukowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Skorzystaj i dowiedz się więcej o Łukowie!
Prawdopodobnie w drugiej połowie XII lub na początku XIII wieku została założona pierwsza osada wraz z granicznym grodem kasztelańskim, mającym zadanie bronić Małopolski przed zagrożeniem od północy. Zapisy z 1233 r. potwierdzają istnienie tu strategicznie istotnej twierdzy. W 1250 r. Bolesław Wstydliwy podjął próbę ustanowienia biskupstwa, które miało działać misyjnie na Jaćwieży i Rusi, jednak przedsięwzięcie to zakończyło się niepowodzeniem.

W 1364 r. Łuków otrzymał status wolnego miasta od króla Kazimierza III Wielkiego. Polsko-litewska unia personalna, ustanowiona w Krewie w 1385 r. zakończyła najazdy, umożliwiając trwały rozwój miasta zarówno pod względem gospodarczym, jak i demograficznym. Do czasów rozbiorów Łuków był stolicą ziemi łukowskiej w składzie województwa sandomierskiego, a od 1474 r. – lubelskiego.

W 1403 r. Łuków uzyskał prawa miejskie magdeburskie od króla Władysława II Jagiełły. Jako miasto królewskie, położone przy szlaku komunikacyjnym prowadzącym z Korony na Litwę i obdarzone liczymi przywilejami przez kolejnych władców, w XV i na początku XVI wieku stało się zamożnym centrum handlowym i rzemieślniczym, słynącym z produkcji sukna. Oprócz parafii katolickiej i gminy żydowskiej, w Łukowie istniała także parafia prawosławna, przekształcona po unii brzeskiej w 1596 r. w parafię greckokatolicką.

W drugiej połowie XVII wieku Łuków doświadczał wielokrotnych najazdów, był nękany pożogą i grabieżą. Najpierw stało się to podczas powstania Chmielnickiego przez kozaków, a później w wyniku działań wojsk szwedzkich i siedmiogrodzkich. Wzmożony rozwój miasta po upadku rozpoczął się dopiero w latach 70. XVII wieku.

W 1696 r. zakon pijarów został sprowadzony do Łukowa, zakładając w 1701 r. kolegium, które istniało aż do połowy XIX wieku. Dzięki temu Łuków stał się istotnym centrum oświatowym. Jednakże pożar w 1782 r. zniszczył znaczną część zabudowań miejskich, co spowodowało drastyczny spadek liczby mieszkańców o połowę.

W 1795 r. w wyniku III rozbioru Polski Łuków znalazł się pod panowaniem austriackim (Nowa Galicja). W 1809 r. znalazł się w Księstwie Warszawskim (departament siedlecki), a w 1815 r. – w Królestwie Polskim (województwo podlaskie, a później gubernia lubelska i siedlecka).

W ciągu XIX wieku Łuków pozostawał miastem prowincjonalnym o niewielkim znaczeniu gospodarczym. Prawdziwe ożywienie nadeszło dopiero wraz z budową linii kolejowych od lat 60. XIX wieku: Warszawa – Brześć (Droga Żelazna Warszawsko-Terespolska), Łuków – Dęblin oraz Łuków – Lublin. Łuków przekształcił się w ruchliwy węzeł kolejowy, a na początku XX wieku powstały liczne zakłady przemysłowe, w tym dwie fabryki.

W okresie międzywojennym Łuków był stolicą rozległego powiatu w obrębie województwa lubelskiego. Działały tu liczne partie i organizacje polityczne, zarówno polskie, jaki i żydowskie, rozwijało się szkolnictwo, wydawano lokalne gazety.

Rozwój Łukowa przerwał wybuch II wojny światowej i nastanie w jej okresie okupacji niemieckiej. W istniejącym do 1942 r. getcie Niemcy zamknęli 10 tys. Żydów, zgładzonych w obozie w Treblince. W lipcu 1944 r. wycofująca się armia niemiecka zbombardowała miasto, niszcząc je w 70%. Aktywna podczas okupacji partyzantka polska (Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie, Narodowe Siły Zbrojne), kontynuowała swoją działalność po wojnie, walcząc z władzami komunistycznymi (organizacja Wolność i Niezawisłość). W latach 1944–1945 NKWD dokonywało aresztowań i deportacji w głąb ZSRR.

Po wojnie Łuków pozostał ośrodkiem powiatu województwa lubelskiego (z przerwą na przynależność w latach 1975–1998 do województwa siedleckiego). Taką też rolę pełni po reformie administracyjnej z 1999 r.
Info z Gryfic
Prognoza pogody
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łuków
2.5°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łukowie

kiedy
2024-11-24 16:00
miejsce
Łukowski Ośrodek Kultury, Łuków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 16:00
miejsce
Łukowski Ośrodek Kultury, Łuków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-10 19:00
miejsce
Łukowski Ośrodek Kultury, Łuków,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 20:00
miejsce
Łukowski Ośrodek Kultury, Łuków,...
wstęp biletowany